Різниця між статтею 210 та статтею 210-1 КУпАП

Різниця між статтею 210 та статтею 210-1 КУпАП

Після змін у законодавстві дедалі більше українців шукають, чим відрізняються статті 210 та 210-1 КУпАП. Ці норми справді пов’язані з військовим обліком і мобілізацією, але регулюють різні порушення та можуть застосовуватися до різних осіб.

Основні відмінності

  • Предмет відповідальності. Стаття 210 стосується правил військового обліку. Стаття 210-1 регулює законодавство про мобілізацію, оборону та мобілізаційну підготовку.
  • Характер порушення. За статтею 210 карають за невиконання обов’язків військового обліку. За статтею 210-1 – за порушення вимог мобілізаційного законодавства.
  • Кого можуть притягнути. Стаття 210 переважно стосується призовників, резервістів і військовозобов’язаних. Стаття 210-1 може застосовуватися також до посадових осіб підприємств, установ і організацій.
  • Нормативна база. Стаття 210 пов’язана із Законом України “Про військовий обов’язок і військову службу”. Стаття 210-1 тісно пов’язана із Законом України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію”.
  • Практичні ситуації. Для статті 210 характерні питання облікових даних. Для статті 210-1 – невиконання мобілізаційних вимог або обов’язків під час мобілізації.

Що передбачає стаття 210 КУпАП

Стаття 210 КУпАП встановлює адміністративну відповідальність за порушення правил військового обліку. Йдеться про випадки, коли особа не виконала обов’язків, визначених законодавством.

Прикладом може бути неповідомлення про зміну місця проживання, сімейного стану, освіти чи місця роботи, несвоєчасне взяття на військовий облік після переїзду або інше порушення вимог військового обліку.

Під час особливого періоду санкції за цією статтею є суворішими, ніж у мирний час.

“Захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є обов’язком громадян України”. – стаття 65 Конституція України

Саме ця конституційна норма лежить в основі багатьох обов’язків, пов’язаних із військовим обліком.

Цікавий факт! Більшість постанов за статтею 210 стосуються саме невиконання обов’язків щодо актуальності військово-облікових даних.

Що передбачає стаття 210-1 КУпАП

Стаття 210-1 КУпАП встановлює відповідальність за порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію.

Її можуть застосовувати як до громадян, так і до посадових осіб підприємств. Наприклад, коли роботодавець не виконує покладених законом мобілізаційних обов’язків або особа порушує вимоги мобілізаційного законодавства.

Саме ця стаття часто згадується у справах, пов’язаних із виконанням мобілізаційних заходів.

💡 До речі! Після набрання чинності законодавчими змінами у 2024 році інтерес до статті 210-1 різко зріс, оскільки вона почала значно частіше згадуватися у практиці ТЦК та СП.

Порівняльна таблиця

Параметр Стаття 210 КУпАП Стаття 210-1 КУпАП
Основний предмет Правила військового обліку Законодавство про мобілізацію
Нормативна база Закон про військовий обов’язок Закон про мобілізацію
Основні порушення Військовий облік Мобілізаційні обов’язки
Хто відповідає Військовозобов’язані, резервісти, призовники Громадяни та посадові особи
Пов’язана з мобілізацією Частково Безпосередньо
Особливий період Посилює відповідальність Також впливає на санкції
Орган, який розглядає матеріали Уповноважені органи Уповноважені органи
Типові ситуації Неоновлення облікових даних Порушення мобілізаційних вимог
Законодавчий акцент Військовий облік Оборона та мобілізація

Поширені помилки

  • Ототожнювати обидві статті. Хоча вони розташовані поруч у КУпАП, кожна має власний предмет правового регулювання. Номер статті має принципове значення.
  • Вважати статтю 210-1 продовженням статті 210. Насправді це окремий склад адміністративного правопорушення з іншими юридичними підставами.
  • Ігнорувати статус посадової особи. Для керівників підприємств або відповідальних працівників наслідки за статтею 210-1 можуть відрізнятися від відповідальності звичайного громадянина.
  • Не перевіряти зміст постанови. Іноді люди звертають увагу лише на суму штрафу, хоча головне – правова кваліфікація порушення.
  • Пропускати строк оскарження. Навіть якщо постанова викликає сумніви, без своєчасного звернення до суду захистити свої права значно важче.

Детальні відмінності на практиці

Які документи аналізують

Зі свого боку я помітив, що у справах за статтею 210 найчастіше перевіряють військово-облікові дані. Якщо ж ідеться про статтю 210-1, коло документів ширше й може охоплювати виконання мобілізаційних обов’язків підприємством або громадянином.

Коли виникає найбільше спорів

У Дніпропетровській області під час судового розгляду адміністративних справ у 2025 році чимало спорів виникало саме через неправильне тлумачення предмета правопорушення. Через це сторони іноді сперечалися навіть щодо того, яку статтю потрібно було застосовувати.

🔍 Зверніть увагу! За статтею 289 КУпАП постанову можна оскаржити протягом десяти днів із дня її винесення.

Чому роботодавцям слід бути уважними

Стаття 210-1 набагато частіше стосується юридичних осіб та їхніх керівників. Саме вони відповідають за виконання частини мобілізаційних обов’язків, передбачених законом.

Як відрізнити статті за змістом постанови

Якщо в документі йдеться про військовий облік конкретної особи, найімовірніше, застосовано статтю 210. Якщо ж описані мобілізаційні заходи, виконання обов’язків підприємства або вимоги законодавства про мобілізацію – варто уважно перевірити, чи не зазначено статтю 210-1.

“Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України”. – стаття 19 Конституції України.

Ця вимога означає, що кваліфікація адміністративного правопорушення повинна точно відповідати закону.

🚨 Важливий момент! Помилкове посилання на статтю КУпАП або неправильний опис обставин можуть стати одним із аргументів під час оскарження постанови.

Як визначити, яка стаття стосується вашої ситуації

  • Якщо питання виникло через зміну місця проживання, оновлення військово-облікових даних або постановку на облік, спочатку перевірте, чи йдеться про статтю 210. Помилка на цьому етапі часто призводить до неправильного розуміння своїх прав.
  • Якщо проблема пов’язана з мобілізаційними заходами або виконанням обов’язків підприємства, уважно прочитайте зміст постанови. Уже в перші 24-48 годин після її отримання можна зрозуміти, яку саме норму застосовано.
  • Якщо плануєте звертатися до суду, зберіть усі документи одразу після отримання постанови. Після спливу процесуальних строків зробити це набагато важче.

Висновок+контрольний список для правильної оцінки

  • Спочатку визначте предмет порушення. Саме він допомагає відрізнити статтю 210 від статті 210-1.
  • Перевірте номер статті в постанові. Один символ після дефіса повністю змінює юридичний зміст.
  • Прочитайте опис правопорушення. Він повинен відповідати конкретній нормі КУпАП.
  • Зверніть увагу на свій статус. Для посадових осіб окремі положення можуть мати особливе значення.
  • Не відкладайте перевірку строків оскарження. Вони обмежені законом.
  • Зберігайте копії всіх процесуальних документів. Це стане у пригоді під час захисту своїх прав.
  • Не робіть висновків лише за сумою штрафу. Вирішальним є склад адміністративного правопорушення.
  • Якщо виникають сумніви щодо законності постанови, спочатку проаналізуйте її зміст, а вже потім приймайте подальші процесуальні рішення.

Відповідаю на часті запитання

Чи можуть одночасно застосувати статті 210 і 210-1 КУпАП?

Так, але лише тоді, коли йдеться про різні адміністративні правопорушення. Я б уважно перевірив, чи описує кожна стаття окремі фактичні обставини, адже подвійна відповідальність за одну й ту саму дію законом не допускається.

Чи стосується стаття 210-1 лише керівників підприємств?

Ні. Вона може застосовуватися і до громадян, якщо порушено вимоги законодавства про мобілізаційну підготовку та мобілізацію. Посадові особи просто частіше потрапляють у поле її дії через свої службові обов’язки.

Чи можна визначити статтю лише за сумою штрафу?

Ні. Я не раджу орієнтуватися тільки на розмір адміністративного стягнення. Спочатку потрібно прочитати номер статті та опис самого порушення, оскільки санкції можуть змінюватися після внесення змін до законодавства.

Що перевірити перед поданням позову до суду?

Я насамперед звірив би дату постанови, правильність персональних даних, опис обставин, реквізити органу, який її виніс, і наявність усіх додатків. Так можна швидше побачити можливі процесуальні помилки.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *